Kolejny etap cz.2 – Darmowe konto czy własna instalacja?

Darmowe konto czy własna instalacja?


Do wyboru masz dwie możliwości użytkowania WordPress:
– Darmowe konto (WordPress.com)
– Własna instalacja (WordPress.org)
Wybór należy do Ciebie, a zależy on od tego, jakie cele chcesz osiągnąć przez blogowanie.


Darmowe konto


– Zaletą darmowych blogów prowadzonych na witrynach takich jak WordPress.com, jest to, że najczęściej są bezpłatne i nie wymagają instalacji. Wystarczy, że zarejestrujesz się na wybranej witrynie, wybierzesz tytuł i możesz zacząć pisać.
– Wady to ograniczone możliwości umieszczania treści komercyjnych (np. płatnych ogłoszeń), ograniczone możliwości modyfikacji wyglądu i funkcjonalności oraz to, że blog nie należy do Ciebie, to znaczy, nie możesz skopiować całego blogu na swój komputer lub przenieść go w inne miejsce.
– Jeśli jednak chcesz prowadzić prosty blog i nie interesują Cię możliwości zmiany wyglądu, funkcjonalności, czy zarabiania na blogu, a także nie masz żadnego doświadczenia informatycznego (i nie zamierzasz go zdobyć), to hostowany blog może okazać się dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.


Instalacja własna


– Własna instalacja wymaga więcej wysiłku i co nieco kosztuje, ale jeśli myślisz poważnie o blogowaniu, jest to inwestycja, która na pewno się opłaci.
– Da Ci to dużo większą swobodę wyboru szaty graficznej (szablonu), instalacji nowych funkcji (tzw. wtyczek), oraz możliwość zamieszczania komercyjnych treści, o których sam będziesz decydować.
– Możesz trzymać kopię swojego blogu na własnym komputerze, nie spotka Cię więc przykra niespodzianka w postaci przypadkowego usunięcia blogu przez usługodawcę (co jest mało prawdopodobne, ale teoretycznie możliwe) czy braku możliwości przeniesienia zawartości na inną platformę.
– Korzystając z WordPress’a zainstalowanego przez siebie jesteś wolny!

W dalszym ciągu tego samouczka będziemy się zajmować wyłącznie punktem drugim, to jest opisem jak samemu zainstalować i skonfigurować WordPressa.